Jesteśmy samodzielni, mamy solidne wykształcenie medyczne, coraz szersze uprawnienia i coraz większą odpowiedzialność. Pielęgniarstwo i położnictwo to prestiżowe, dynamicznie rozwijające się zawody. Gorąco je polecam młodym ludziom, którzy pasjonują się medycyną, bo to profesja, która daje nieograniczone możliwości i sprawia, że czujemy się potrzebni – zapewnia Karolina Czechowska, absolwentka Pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która została twarzą kampanii #StawiamNaPrzyszłość, promującej pielęgniarstwo i położnictwo.

”To niezwykle piękny zawód”, „Daje ogromne poczucie spełnienia”, „Najbardziej cieszy fakt, że możemy pomagać, choć większość pielęgniarek, położnych, czy pielęgniarzy opowiada o swoim zawodzie z pasją i uśmiechem, nadal zbyt mało osób wybiera właśnie te kierunki studiów na Uniwersytetach Medycznych. Ta tendencja sprawia, że wciąż brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego, a liczba osób w wieku emerytalnym, które nadal pracują systematycznie wzrasta.

Dlatego celem kampanii #StawiamNaPrzyszłość jest promocja i propagowanie rzetelnych informacji na temat tych pięknych zawodów, przy wsparciu i zaangażowaniu osób, które kochają swoją pracę i chętnie dzielą się opowieściami na jej temat. Takimi jak Karolina Czechowska.

Od dziecka fascynowałam się naturą, ludzkim ciałem, medycyną. Ogromna w tym zasługa mojej Babci, pielęgniarki środowiskowej, którą często obserwowałam przy pracy. Z pakietu medycznych zawodów wybrałam właśnie pielęgniarstwo, bo chciałam być jak najbliżej pacjenta, móc z nim porozmawiać, wesprzeć, sprawdzać stan jego zdrowia, obserwować postępy w leczeniu. Poza tym, każdy przypadek medyczny jest inny, dzięki czemu można się uczyć i rozwijać. Monotonia nam z pewnością nie grozi. Dziś jestem dumna, że będę pielęgniarką i wiem, że podjęłam dobrą decyzję – zapewnia świeżo upieczona Absolwentka Pielęgniarstwa, która została twarzą kampanii #StawiamNaPrzyszłość.

Jedna z moich wykładowczyń skontaktowała mnie z Organizatorami Kampanii i w ten sposób trafiłam na plan spotu promocyjnego. Widocznie los tak chciał, za co jestem mu bardzo wdzięczna i ogromnie się cieszę, że mogę być częścią tego ważnego społecznie projektu, którego celem jest poszerzenie wiedzy na temat pielęgniarstwa i skuteczna promocja naszego pięknego zawodu – dodaje Karolina.

Co przyszły student pielęgniarstwa i położnictwa wiedzieć powinien, zanim zdecyduje się na wybór właśnie tych kierunków medycznych? Już na pierwszym roku trzeba przyswoić mnóstwo materiału z anatomii, fizjologii czy biochemii, a liczba godzin, która realizują studenci pielęgniarstwa przewyższa liczbę godzin na kierunku lekarskim, zarówno jeśli chodzi o wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Te ostatnie pojawiają się już na początku nauki i pozwalają bardzo szybko skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością i upewnić się, czy wybór zawodu był trafny. Finał studiów, otrzymanie dyplomu i uprawnień do wykonywania pielęgniarskiej, czy położniczej profesji nie jest równoznaczny z końcem nauki. Medycyna cały czas ewoluuje, więc by jak najlepiej pomagać pacjentom trzeba cały czas się dokształcać i poszerzać kompetencje kończąc specjalizacje, kursy zawodowe, warsztaty. Pielęgniarstwo i położnictwo to dobry wybór osób pracowitych, ambitnych, które mają świadomość, że będą się uczyć przez całe życie.

Ten zawód wiele wymaga, ale daje też ogromne możliwości i każdy absolwent z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można pracować w szpitalu, na bloku operacyjnym, na oddziale pediatrycznym, w pogotowiu ratunkowym czy lotniczym, opiekować się dziećmi w przedszkolachi szkołach, służyć w wojsku, pracować w więziennictwie czy prowadzić badania kliniczne. Można też wybrać ścieżkę naukową, zrobić doktorat i zostać wykładowcą Akademii Medycznej. Trudno wymienić nawet skromną część specjalizacji czy miejsc, w których można pracować po studiach, bo jest ich tak wiele – wylicza Karolina Czechowska.

Warto dodać, że pielęgniarki i położne otrzymują coraz więcej uprawnień, co daje im status samodzielnych specjalistów medycznych. W zespole terapeutycznym, który kompleksowo opiekuje się pacjentem, odgrywają coraz większą rolę, więc odpowiedzialność za poprawę jakości życia pacjentów i ich powrót do zdrowia także wzrasta.

Pielęgniarka, lekarz czy ratownik medyczny – każdy zawód ma swoje zadania i obowiązki. Uzupełniamy się i tworzymy spójną całość, ale to pielęgniarze i pielęgniarki spędzają najwięcej czasu przy pacjencie. Mam na myśli nie tylko opiekę medyczną, sprawdzanie parametrów życiowych, zmianę opatrunku, wypisywanie recept, bo takie uprawnienia też posiadamy, ale także  wsparcie psychiczne. Jesteśmy przy chorym cały czas i on opuszczając szpital pamięta głównie nas. To od naszej pracy, naszego podejścia zależy jak ochrona zdrowia będzie postrzegana przez pacjentów. Można powiedzieć, że spoczywa na nas także odpowiedzialność za wizerunek opieki medycznej – dodaje Absolwentka Pielęgniarstwa, promująca swój zawód w ramach kampanii społecznej #StawiamNaPrzyszłość.